Начало Основна линия Има нужда програмите на БНР да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост, каза Валерий Тодоров пред СЕМ
7836
България

Има нужда програмите на БНР да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост, каза Валерий Тодоров пред СЕМ

Има нужда програмите на Българското национално радио (БНР) да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост.„Всяко от предаванията, ако вземем и „Хоризонт“, и „Христо Ботев“, има достатъчно изяснен свой профил, предварително зададен.

| 16 Октомври 2024, 14:06 ч.
Има нужда програмите на БНР да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост, каза Валерий Тодоров пред СЕМ
Има нужда програмите на БНР да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост, каза Валерий Тодоров пред СЕМ
Снимка © Благой Кирилов / БТА

Има нужда програмите на Българското национално радио (БНР) да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост. Това каза пред членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ) Валерий Тодоров, който е сред кандидатите за генерален директор на общественото радио.

Служебният министър на външните работи Иван Кондов отново потвърди силната подкрепа на България за политиката на разширяване на Европейския съюз (ЕС) при спазване на принципа на собствените заслуги, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това стана по време на срещата на министрите на външните работи на държавите-членки на Централноевропейската инициатива (ЦЕИ), която се проведе днес в Тирана.

Дискусията бе фокусирана върху ролята на ЦЕИ в регионалното сътрудничество, процеса на европейска интеграция на страните кандидатки за членство в ЕС, подкрепата за Украйна, както и настоящите предизвикателства пред региона на Централна Европа. 

Иван Кондов отправи три ключови послания, сред които важността на активното и приобщаващо регионално сътрудничество и добросъседски отношения, както и на подобряването на свързаността в рамките на ЦЕИ и прилежащите регион

Стоянка Христова от самоковското село Ново село отпразнува 100-годишен юбилей в присъствието на близки, роднини, приятели, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и председателят на местното читалище Бойка Михайлова. Празничната програма се състоя в салона на местното читалище. 

столетницата разказа, че през всички тези години е помогнала на всеки, на когото е могла. Стоянка Христова има двама сина, седем внуци и правнуци. Тя е работила в местното стопанство като общ работник. „Благодарна съм на децата, че ме гледат“, каза тя. Дори и с нарушен слух, баба Стоянка поговори с присъстващите и им припомни случки от своя живот. 

Кметът подари на рожденичката торта и букет с цветя и я поздрави.  

По данни на местните жители в селото живеят 60 души, като пет от тях са деца.

Припомняме, че това е вторият столетник в селото. В нач

Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси, каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на Церемония по награждаване на победителите в конкурса „Мистър и Мисис Икономика“ 2024 в зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк. Конкурсът е организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и списание „Икономика“. 

Надявам се да преодолеем зависимостите, да има правила, защото вие се нуждаете от тях, нуждаете се от прогноза, каза вицепрезидентът Илияна Йотова пред представителите на бизнеса. Много се надявам съвсем скоро да се поздравим с такава ситуация и с хора, които не мислят за себе си, а за България, каза още тя. От страна на президентската институция заявявам, че може да разчитате на нашата подкрепа. Ние искаме стабилност в страната, добави Йотова.

Вицепрезидентът връчи награда

Специализирана полицейска операция по безопасност на пътното движение се извършва на територията на област Габрово. Началото бе дадено тази сутрин на участък от Габрово - Севлиево, при разклона за село Чавеи.

Акцията е по метода „широкообхватен контрол”. В нея участват служители от Областната дирекция на МВР в Габрово, както и от териториалните структури на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), Изпълнителна агенция (ИА) „Автомобилна администрация“, Агенция "Митници" и Национална агенция за приходите (НАП). Акции текат и в територията на Севлиево, Дряново и Трявна.

Операцията е за контрол на употребата на алкохол и наркотични вещества, неправоспособност, отнемане на предимство на пътните превозни средства, използване на обезопасителни колани и системи за обезопасяване на водачи и пътници в моторните превозни средства (МПС), за използван

Нищо не се случва след решението на Министерския съвет да се прехвърли на Столична община собствеността върху стадион „Георги Аспарухов“ и спортния комплекс „Герена“, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. 

Той допълва, че след 20 септември, когато е прието решението на служебното правителство, в общината постоянно се получават запитвания какво се случва.

Васил Терзиев пише още, че все още не се знае дали е започнала смяната на собствеността на имотите, които са държавни. „Топката, образно и буквално казано, е в краката на областния управител на София Стефан Арсов“, обяснява кметът на София. Именно той следва да организира получаването на всички необходими документи, свързани със сключването на договора за прехвърлянето на собствеността на имотите и неговото вписване в Службата по вписванията. 

„Всяко от предаванията, ако вземем и „Хоризонт“, и „Христо Ботев“, има достатъчно изяснен свой профил, предварително зададен. Мисля, че повечето от предаванията излязоха от този профил. Започна едно еднообразие, всеки прави всичко, едно и също“, каза той по време на изслушването.

Според него се забелязва умора на традиционната аудитория. „Произтича от сходствата във форматите, от известната традиционност, която лъха от класическите медии. Разбира се, една голяма част от тях доста успешно се справят с добавеното съдържание, с новите платформи“, обясни Тодоров.

По думите му рисковете пред радиото са „тази инерция, която съществува, самодоволството, самодостатъчността, усещането, че обществената медия има запазено място“. Това трябва да се преодолява и това е един от големите проблеми вътре в медията, посочи той.

„Вече видяхме, че не всеки може да управлява всичко и това е факт. Кратките мандати също са един проблем, те не създават дългосрочна визия и цели. Има огромна разлика между ръководство и управление“, каза Валерий Тодоров. Той допълни, че управлението изисква познания, ресурс, визия и прогнозиране.

Мисля, че кратките мандати са един сериозен проблем, отбеляза Тодоров. „Същевременно има един друг проблем. Използвайки нормативната база, Кодекса на труда, Закона за радиото и телевизията, като назначите един директор, особено в регионална радиостанция, той става по професия директор. Тоест, необходима е една конкурентност вътре в длъжностите“, посочи той.

Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването. Събитието, което се проведе в TEZ Event Center, беше организирано от сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона" (КТИЗ) по инициатива на фирма "Сокотаб", която е член на сдружението. 

Кръглата маса беше открита от инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). След официалната част Инна Владева, групов координатор по устойчивост във фирма "Сокотаб", представи презентация, включваща основните аспекти на водната криза у нас и екологичните цели и задачи, които компанията си е поставила, за да се справи с проблема. 

"Идеята за тази среща беше провокирана до голяма степен от внедряването на стандарт по опазване на водните ресурси. Ние започвам

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".

През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г

Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.

Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Ев

Общо 79 машини, сред които нови или добре поддържани без сериозни забележки, както и влекач, ще обезпечават снегопочистването на републиканската пътна мрежа на територията на област Кърджали. Това каза областният управител Никола Чанев. 

По думите му техниката е била налична по време на ежегодната проверка на междуведомствена комисия, отговаряща за проверка на зимната подготовка на общините и фирмите.

Областният управител коментира, че по отношение на готовността на общините, в пет подготовката е на много високо ниво. Той изброи Кърджали, Черноочене, Кирково, Ардино и Джебел.

„В тях цялата налична техника е готова. Тя е проверена и е в добро състояние. Налице са и необходимите инертни материали за поддръжка на общинската пътна мрежа“, каза Никола Чанев. 

В останалите две – Момчилград и Крумовград, са констатирани сериозни пропус

Относно финансирането Валерий Тодоров каза, че липсата на достатъчно средства води до образуване на зависимости от всякакъв вид, но едновременно с това води до демотивация на кадрите. Това са проблеми, които се натрупват не само за националното радио, а изобщо и за обществените медии, каза той.

„Относно програмните намерения и приоритети смятам, че главното е активен пренос в социалните мрежи, създаване на ролеви модели за влияние – тоест, един нов тип редактори на новото време, изпреварване на тенденциите и на очакванията, стъпаловиден ребрандинг“, обясни Тодоров.

Ако преди една марка, да речем – едно предаване, колкото по-дълго стоеше в ефир, толкова повече популярност набираше, сега забелязваме една умора от постоянните формати, каза той. Допълни, че заради това, заедно с утвърдените предавания, трябва да се търси нова динамика.

За програма „Хоризонт“ Тодоров предвижда да се създават по-кратки форми с по-голяма динамика. Според него много често се подценява музикалното оформление. „Мисля, че трябва да се акцентира върху специализацията на журналистите – тематична и професионална. Това ще позволи да се вкарват повече журналистически коментари вместо сегашните политологически“, посочи Валерий Тодоров.

Той отбеляза програма „Христо Ботев“ има капацитет за продуцентски функции. „Тя трябва да се развива като продуцентска програма, което изисква нови качества и от редакторите от ново поколение“, допълни той.

По-рано днес СЕМ изслуша Ива Дойчинова-Димитрова. Своята концепция за развитието на БНР предстои да представи още Георги Даскалов. 

Вчера се състояха изслушванията на Милен Митев, Цветослава Георгиева, Хелия Чавдарова и Маргарит Русев.

Изборът на генерален директор на БНР е предвидено да се осъществи на 17 октомври.

Валерий Тодоров е завършил гимназия със специалност „Изчислителна математика и програмиране“, Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в специалност „Радио“. Два мандата е генерален директор на Българското национално радио – от 2007 до 2013 г., завеждащ кореспондентските пунктове на БНР и БНТ в Москва с прекъсване в периода от 1992 до 2006 г. Работил е като кореспондент и други медии у нас, директор на програма „Хоризонт“, регионална радиостанция „Благоевград“, заместник-директор, пиар, маркетинг и реклама на Софийската опера и балет. Автор е на международни коментари, монографии, научни публикации, телевизионни филми, книгата „Медии и време. Журналистика, истина и реалност“. Университетски преподавател е, доктор по бизнес, административни и обществени комуникации и технологии. Автор е на първата хибридна интернет платформа и първия подкаст „Бинар“ у нас.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструк ...
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН ...
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова. Мъжът е напуснал дома си в Я ...
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в ...
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово вече може да се ползва без ограничение, съобщиха от Регионалната ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие са получени в областната пожарна в Хасково до ранния следобед днес, съобщиха от Районна служба "По ...
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Община Поморие е подписала договор с Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за изпълнението на проект, с който ще се реконструира водопров ...
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Дарение от пет гръбни пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“, съобщи в профила си в социалните мрежи Донка Михайлова, кмет на община Троян. Пожарогас ...
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Не считаме за правилно диалогът между нас да се води през социалните мрежи и медиите. Призоваваме ви да върнем разговора в политиката там, където е мястото му - на масата на прегов ...
Тикер в 14:37 ч.
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие ...
Начало Основна линия
7836
България

Има нужда програмите на БНР да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост, каза Валерий Тодоров пред СЕМ

Има нужда програмите на Българското национално радио (БНР) да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост.„Всяко от предаванията, ако вземем и „Хоризонт“, и „Христо Ботев“, има достатъчно изяснен свой профил, предварително зададен.

| 16 Октомври 2024, 14:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Има нужда програмите на БНР да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост, каза Валерий Тодоров пред СЕМ
Има нужда програмите на БНР да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост, каза Валерий Тодоров пред СЕМ
Снимка © Благой Кирилов / БТА

Има нужда програмите на Българското национално радио (БНР) да се профилират, защото се създава усещане за еднаквост. Това каза пред членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ) Валерий Тодоров, който е сред кандидатите за генерален директор на общественото радио.

Служебният министър на външните работи Иван Кондов отново потвърди силната подкрепа на България за политиката на разширяване на Европейския съюз (ЕС) при спазване на принципа на собствените заслуги, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това стана по време на срещата на министрите на външните работи на държавите-членки на Централноевропейската инициатива (ЦЕИ), която се проведе днес в Тирана.

Дискусията бе фокусирана върху ролята на ЦЕИ в регионалното сътрудничество, процеса на европейска интеграция на страните кандидатки за членство в ЕС, подкрепата за Украйна, както и настоящите предизвикателства пред региона на Централна Европа. 

Иван Кондов отправи три ключови послания, сред които важността на активното и приобщаващо регионално сътрудничество и добросъседски отношения, както и на подобряването на свързаността в рамките на ЦЕИ и прилежащите регион

Стоянка Христова от самоковското село Ново село отпразнува 100-годишен юбилей в присъствието на близки, роднини, приятели, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и председателят на местното читалище Бойка Михайлова. Празничната програма се състоя в салона на местното читалище. 

столетницата разказа, че през всички тези години е помогнала на всеки, на когото е могла. Стоянка Христова има двама сина, седем внуци и правнуци. Тя е работила в местното стопанство като общ работник. „Благодарна съм на децата, че ме гледат“, каза тя. Дори и с нарушен слух, баба Стоянка поговори с присъстващите и им припомни случки от своя живот. 

Кметът подари на рожденичката торта и букет с цветя и я поздрави.  

По данни на местните жители в селото живеят 60 души, като пет от тях са деца.

Припомняме, че това е вторият столетник в селото. В нач

Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси, каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на Церемония по награждаване на победителите в конкурса „Мистър и Мисис Икономика“ 2024 в зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк. Конкурсът е организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и списание „Икономика“. 

Надявам се да преодолеем зависимостите, да има правила, защото вие се нуждаете от тях, нуждаете се от прогноза, каза вицепрезидентът Илияна Йотова пред представителите на бизнеса. Много се надявам съвсем скоро да се поздравим с такава ситуация и с хора, които не мислят за себе си, а за България, каза още тя. От страна на президентската институция заявявам, че може да разчитате на нашата подкрепа. Ние искаме стабилност в страната, добави Йотова.

Вицепрезидентът връчи награда

Специализирана полицейска операция по безопасност на пътното движение се извършва на територията на област Габрово. Началото бе дадено тази сутрин на участък от Габрово - Севлиево, при разклона за село Чавеи.

Акцията е по метода „широкообхватен контрол”. В нея участват служители от Областната дирекция на МВР в Габрово, както и от териториалните структури на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), Изпълнителна агенция (ИА) „Автомобилна администрация“, Агенция "Митници" и Национална агенция за приходите (НАП). Акции текат и в територията на Севлиево, Дряново и Трявна.

Операцията е за контрол на употребата на алкохол и наркотични вещества, неправоспособност, отнемане на предимство на пътните превозни средства, използване на обезопасителни колани и системи за обезопасяване на водачи и пътници в моторните превозни средства (МПС), за използван

Нищо не се случва след решението на Министерския съвет да се прехвърли на Столична община собствеността върху стадион „Георги Аспарухов“ и спортния комплекс „Герена“, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. 

Той допълва, че след 20 септември, когато е прието решението на служебното правителство, в общината постоянно се получават запитвания какво се случва.

Васил Терзиев пише още, че все още не се знае дали е започнала смяната на собствеността на имотите, които са държавни. „Топката, образно и буквално казано, е в краката на областния управител на София Стефан Арсов“, обяснява кметът на София. Именно той следва да организира получаването на всички необходими документи, свързани със сключването на договора за прехвърлянето на собствеността на имотите и неговото вписване в Службата по вписванията. 

„Всяко от предаванията, ако вземем и „Хоризонт“, и „Христо Ботев“, има достатъчно изяснен свой профил, предварително зададен. Мисля, че повечето от предаванията излязоха от този профил. Започна едно еднообразие, всеки прави всичко, едно и също“, каза той по време на изслушването.

Според него се забелязва умора на традиционната аудитория. „Произтича от сходствата във форматите, от известната традиционност, която лъха от класическите медии. Разбира се, една голяма част от тях доста успешно се справят с добавеното съдържание, с новите платформи“, обясни Тодоров.

По думите му рисковете пред радиото са „тази инерция, която съществува, самодоволството, самодостатъчността, усещането, че обществената медия има запазено място“. Това трябва да се преодолява и това е един от големите проблеми вътре в медията, посочи той.

„Вече видяхме, че не всеки може да управлява всичко и това е факт. Кратките мандати също са един проблем, те не създават дългосрочна визия и цели. Има огромна разлика между ръководство и управление“, каза Валерий Тодоров. Той допълни, че управлението изисква познания, ресурс, визия и прогнозиране.

Мисля, че кратките мандати са един сериозен проблем, отбеляза Тодоров. „Същевременно има един друг проблем. Използвайки нормативната база, Кодекса на труда, Закона за радиото и телевизията, като назначите един директор, особено в регионална радиостанция, той става по професия директор. Тоест, необходима е една конкурентност вътре в длъжностите“, посочи той.

Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването. Събитието, което се проведе в TEZ Event Center, беше организирано от сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона" (КТИЗ) по инициатива на фирма "Сокотаб", която е член на сдружението. 

Кръглата маса беше открита от инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). След официалната част Инна Владева, групов координатор по устойчивост във фирма "Сокотаб", представи презентация, включваща основните аспекти на водната криза у нас и екологичните цели и задачи, които компанията си е поставила, за да се справи с проблема. 

"Идеята за тази среща беше провокирана до голяма степен от внедряването на стандарт по опазване на водните ресурси. Ние започвам

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".

През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г

Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.

Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Ев

Общо 79 машини, сред които нови или добре поддържани без сериозни забележки, както и влекач, ще обезпечават снегопочистването на републиканската пътна мрежа на територията на област Кърджали. Това каза областният управител Никола Чанев. 

По думите му техниката е била налична по време на ежегодната проверка на междуведомствена комисия, отговаряща за проверка на зимната подготовка на общините и фирмите.

Областният управител коментира, че по отношение на готовността на общините, в пет подготовката е на много високо ниво. Той изброи Кърджали, Черноочене, Кирково, Ардино и Джебел.

„В тях цялата налична техника е готова. Тя е проверена и е в добро състояние. Налице са и необходимите инертни материали за поддръжка на общинската пътна мрежа“, каза Никола Чанев. 

В останалите две – Момчилград и Крумовград, са констатирани сериозни пропус

Относно финансирането Валерий Тодоров каза, че липсата на достатъчно средства води до образуване на зависимости от всякакъв вид, но едновременно с това води до демотивация на кадрите. Това са проблеми, които се натрупват не само за националното радио, а изобщо и за обществените медии, каза той.

„Относно програмните намерения и приоритети смятам, че главното е активен пренос в социалните мрежи, създаване на ролеви модели за влияние – тоест, един нов тип редактори на новото време, изпреварване на тенденциите и на очакванията, стъпаловиден ребрандинг“, обясни Тодоров.

Ако преди една марка, да речем – едно предаване, колкото по-дълго стоеше в ефир, толкова повече популярност набираше, сега забелязваме една умора от постоянните формати, каза той. Допълни, че заради това, заедно с утвърдените предавания, трябва да се търси нова динамика.

За програма „Хоризонт“ Тодоров предвижда да се създават по-кратки форми с по-голяма динамика. Според него много често се подценява музикалното оформление. „Мисля, че трябва да се акцентира върху специализацията на журналистите – тематична и професионална. Това ще позволи да се вкарват повече журналистически коментари вместо сегашните политологически“, посочи Валерий Тодоров.

Той отбеляза програма „Христо Ботев“ има капацитет за продуцентски функции. „Тя трябва да се развива като продуцентска програма, което изисква нови качества и от редакторите от ново поколение“, допълни той.

По-рано днес СЕМ изслуша Ива Дойчинова-Димитрова. Своята концепция за развитието на БНР предстои да представи още Георги Даскалов. 

Вчера се състояха изслушванията на Милен Митев, Цветослава Георгиева, Хелия Чавдарова и Маргарит Русев.

Изборът на генерален директор на БНР е предвидено да се осъществи на 17 октомври.

Валерий Тодоров е завършил гимназия със специалност „Изчислителна математика и програмиране“, Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в специалност „Радио“. Два мандата е генерален директор на Българското национално радио – от 2007 до 2013 г., завеждащ кореспондентските пунктове на БНР и БНТ в Москва с прекъсване в периода от 1992 до 2006 г. Работил е като кореспондент и други медии у нас, директор на програма „Хоризонт“, регионална радиостанция „Благоевград“, заместник-директор, пиар, маркетинг и реклама на Софийската опера и балет. Автор е на международни коментари, монографии, научни публикации, телевизионни филми, книгата „Медии и време. Журналистика, истина и реалност“. Университетски преподавател е, доктор по бизнес, административни и обществени комуникации и технологии. Автор е на първата хибридна интернет платформа и първия подкаст „Бинар“ у нас.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Сфера
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Контекст
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от "Гранична полиция"
Контекст
Козлодуй отбеляза годишнина от своето Освобождение
Основна линия
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Местен фокус
Руска гражданка загина при катастрофа на автомагистрала "Струма" в района на Долна Диканя
Контекст
Снахите „приоданки“ се събират на празник в Згориград
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.